LS40FG756EUXEN 40IN VA Curved 1000R 21:9
In stock
SKU
SAMSUNG_LS40FG756EUXEN
Display
Display diagonal 101.6 cm (40")
Display resolution 5120 x 2160 pixels
Native aspect ratio 21:9
Display technology LCD
HD type WUHD
Panel type VA
Response time 1 ms
Screen shape Curved
Contrast ratio (typical) 3000:1
Maximum refresh rate 180 Hz
Display number of colours 1.07 billion colours
Performance
AMD FreeSync Yes
Design
Market positioning Gaming
Product colour Black
Ports & interfaces
Built-in USB hub Yes
HDMI Yes
Headphone out Yes
Power
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 39 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 136 kWh
Power consumption (typical) 39 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Ergonomics
VESA mounting Yes
Height adjustment Yes
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung G75F computer monitor 101.6 cm (40") 5120 x 2160 pixels WUHD LCD Black