LS27FG900XUXEN 27IN IPS 16:9 3840x2160
Out of stock
SKU
SAMSUNG_LS27FG900XUXEN
LS27FG900XUXEN 27IN IPS 16:9 3840x2160 165hz 350 cd/m2 1ms G2G HDR10+ 2xHDMI 2.1 1xDisplayPort 1.4
Display
Display diagonal 68.6 cm (27")
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Display technology LCD
HD type 4K Ultra HD
Panel type IPS
Response time 1 ms
Screen shape Flat
Contrast ratio (typical) 1000:1
Maximum refresh rate 165 Hz
Display number of colours 1 billion colours
Performance
NVIDIA G-SYNC Yes
AMD FreeSync Yes
Multimedia
Built-in speaker(s) Yes
Design
Market positioning Gaming
Product colour Silver
Ports & interfaces
Built-in USB hub Yes
HDMI Yes
Power
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 44 kWh
Power consumption (typical) 26 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Ergonomics
VESA mounting Yes
Height adjustment Yes
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung G90XF computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Silver