LS27FG530EUXEN 27IN IPS Flat 16:9 2560x
In stock
SKU
SAMSUNG_LS27FG530EUXEN
LS27FG530EUXEN 27IN IPS Flat 16:9 2560x1440 300 cd/m2 1ms 200hz DP + HDMI HDR10 HAS
Display
Display diagonal 68.6 cm (27")
Display resolution 2560 x 1440 pixels
Native aspect ratio 16:9
Display technology LCD
HD type Quad HD
Panel type IPS
Screen shape Flat
Contrast ratio (typical) 1000:1
Maximum refresh rate 200 Hz
Display number of colours 16.7 million colours
Performance
AMD FreeSync Yes
Design
Market positioning Gaming
Product colour Black
Ports & interfaces
HDMI Yes
Headphone out Yes
Power
Energy efficiency class (SDR) E
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 30 kWh
Power consumption (typical) 21 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Ergonomics
VESA mounting Yes
Cable lock slot Yes
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung G53F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black