LS27D402GAUXEN 27IN IPS 1920x1080
Out of stock
SKU
SAMSUNG_LS27D402GAUXEN
LS27D402GAUXEN 27IN IPS 1920x1080 250cd/m2 4 ms HDMI DisplayPort USB2.0 HAS
Display
Display diagonal 68.6 cm (27")
Display resolution 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Display technology LCD
HD type Full HD
Panel type IPS
Response time 5 ms
Screen shape Flat
Contrast ratio (typical) 1000:1
Maximum refresh rate 100 Hz
Display number of colours 16.7 million colours
Design
Market positioning Business
Product colour Black
Ports & interfaces
Built-in USB hub Yes
HDMI Yes
Headphone out Yes
Power
Energy efficiency class (SDR) C
Energy efficiency class (HDR) Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 14 kWh
Power consumption (typical) 14 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Ergonomics
VESA mounting Yes
Height adjustment Yes
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung S40GD computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black